NYS CountiesNorth Central ZoneCentral ZoneLong Island ZoneCentral Western ZoneSouthernNorthernWesternSteubenSouth EasternNorthEastern ZoneEastern

Central Zone President
Raymond Pitcher

Senior Vice President(s)
William Cline

Friendly Service
Dell Ford Jordan

Federal & State Legislation
Wynne Shaul

Membership
Mark Granan

Secretary
Collette Astoria

Treasurer
Stella King

Immediate Past President
Barbara Finley

COMMITTEE CHAIRS
Auditing
TBA

Awards & Memorial
Mary Buske, Jackie Moller *CR, Annette Shaffer

Community Service
TBD

Bylaws
William Tenity

Finance & Budget
Dell Ford Jordan
Mark Granan
Stella King

Health Care Coordinator
Gwynne Bodle

Historian
Michelle Lonergan and Darlene Jarvis

Nominations
William Cline

Parliamentarian
Myron Phillips

Public Relations & Zone Newsletter
Mary Radloff

Resolutions
Johnnie Jones

UNIT PRESIDENTS
Cayuga
William Tenity

Chenango
William Cline

Madison
Gwynne Bodle

Oneida / Herkimer
Johnnie Jones

Onondaga
Marilyn Dominick
Dell Ford Jordan

Oswego
Michelle Lonergan

COUNTY DIRECTOR / MEMBERSHIP CHAIRS
Cayuga
Peg Reding

Chenango
Mark Granan

Madison
Jackie Moller *CR

Oneida / Herkimer
Cheryl Ridley

Onondaga
Evelyn Davis

Oswego
Michelle Longergan

Central Western Zone

Allegany, Livingston, Monroe, Ontario, Orleans, Seneca, Steuben (not Southern), Wayne, Wyoming, Yates

Co-Presidents
Robyn Ballard
Mary Ellen Morgan

Senior Vice President
TBD

Recording Secretary
Elaine Leasure

Corresponding Secretary
Patricia Dick

Treasurer
Betty Pilato

Assistant Treasurer
Carol Lord *CR

Awards
Epke-Meagher
Joan Irwin
Split Club/ Barrie Fleegel
Ann Czajkowski
Active Educator
Mariann Holcomb

Immediate Past President
Jane Behnk and Sandy Kushner

Bylaws
TBD

Community Service
Joan Handfield

Friendly Service
Barbara Rosecrans

Health Care
Elisabeth (Betty) Weber-Worden

Historian
Phyllis Dunlap

Legislation
William Lesniak

Membership
Jane Crosby

Newsletter
Jane Crosby

Nominations
TBD

Public Relations
Phyllis Dunlap

Resolutions
John A. Roy

Website
www.cwzretiredteachers.org

Webmaster

William Lesniak

Bulk Mailing
Jane Crosby

UNIT PRESIDENTS

Livingston County
Vicki Universal

Monroe County
MaryBeth Tyndall
Marge Wood

Ontario County
Bruce and Sharon Croucher

Orleans County
Frank Berger

Seneca County
Carol Westlake

Steuben County
Teresa Stephens

Wayne County
Bill Lesniak

Wyoming County
Sandra Kushner

Yates County
Mary Hanlon and Linda Snyder

Eastern Zone

Albany, Columbia, Delaware, Fulton, Greene, Hamilton, Montgomery, Otsego, Rensselaer, Saratoga, Schenectady, Schoharie, Warren, Washington

President
Janice Mullens

Senior Vice President
TBD

Membership
Rosalind Carron

Federal Legislation
Albert Ciejka

State Legislation
Janice Mullins

Bylaws
TBD

Community Service
Joyce Notarnicola

Friendly Service
Marjorie Leibowitz

Secretary
Patricia Reynolds

Treasurer
Jack DeWeese *CR

Assistant Treasurer
Alexander Boschi

Immediate Past President
John Mizerak

Business/Finance
James Marquit Jr. *CR

COMMITTEE CHAIRS

Finance & Budget
Jack DeWeese *CR

Health Care
Jane Dwy

Historian
Virginia Madore

Nominations
Doris Bedell

Public Relations
Pamela Love

Resolutions
Mark Notarnicola

COUNTY DIRECTORS
Amsterdam
Phoebe Boschi

Columbia
Barbara Mayer

Delaware
Mary Ann Sturm

Fulton
Donna Gendron & Jean LaPorta

Greene
Mark Notaricola

Montgomery
Phoebe Boschi

Otsego
Marilyn Rosas

Rensselaer
Pamela Love

Saratoga
TBD

Schenectady
Elaine Orsini

Schoharie
Warren Burton

UNIT PRESIDENTS
Amsterdam
Ann Marie Dufresne and Antoinette McEvoy

Columbia County
Jane Miller

Delaware County
Patricia Reynolds

Fulton County
Irene Hauser

Greene County
Robert D’Agostino and Ellie Cusick

Otsego County
Penny Belliger

Saratoga Springs
Kenneth Bollerud

Schenectady County
Linda Snyder

Schoharie County
Margaret Dafeldecker

Rensselaer County
Marjorie Leibowitz

Upper Montgomery
Rosalind Carron

ZONE NEWS
BYLAWS for the Eastern Zone of New York State Teacher’s Association, Inc.

Long Island Zone

Nassau, Suffolk

President
Fred Conway *CR

Vice Presidents
Eileen Holmes
Evelyn Paola

Treasurer
Dominick LiCausi

Secretary
Alicia Winowsky

Legislative Action
Angelo and Kathryn Grande

Membership
Mary Armbruster
Lois Thornberg

Friendly Service
Dee McKinnon
Alicia Winowsky

Public Relations
Eileen Holmes

Resolutions
Bob Svoboda

Bylaws
Mark Nagelberg

Community Service
Eileen Holmes

Finance & Budget
Leigh Powell

 

Health Advocacy
Mary Ella Moeller *CR

Historian
TBD

Awards
Mary Ella Moeller *CR
Jo Anne Powell

Nominations
TBD

Parliamentarian
Dominick LiCausi

Unit Coordinator
Fred Conway *CR

Newsletter, Website & Facebook
Jo Anne Powell

EAST END RTA
President
Dominick LiCausi

WEST END RTA
President
Emily Caristo

Northern Zone

Franklin, St. Lawrence

President
Gayla LePage

Vice President
TBD

Secretary
Rae Louise Tate

Treasurer
Roxann Finley

Assistant Treasurer
President Emeritus Terry M. Trudeau
*CR

Membership
TBD

 

Nominations
Rae Louise Tate

Community Service
Alice Gavin

Awards & Scholarship
Gayla LePage

Audit Committee Chair
Judy L. Hastings

Friendly Service
President Emeritus Agnes B. Hudson *CR

 

 

Health Care Advocate
Joseph Russo

Historian
Jean Theobald

Legislation
Rae Louise Tate

Public Relations
Linda Crosby

Resolutions
Gayla LePage

Immediate Past President
Donna Finnerty *CR

UNIT PRESIDENTS
Clifton/Fine/Edwards
Joseph Russo

UNIT FRIENDLY SERVICE
Clifton/Fine/Edwards
May Sherman

 

North Central Zone

Jefferson, Lewis

President
Elwood “Woody” Lyndaker

1st Vice President
Elwood “Woody” Lyndaker

2nd Vice President
Lorraine Wiggins

Secretary
Kathy Allan

Treasurer
John J. Gaffney

Assistant Treasurer
President Emeritus Carlyle T. Campany *CR

Past President
Dr. James Newell

COMMITTEES

Audit
Dr. George Forbes

Bylaws
Jannet Seelman

Finance & Budget
John Gaffney
President Emeritus Carlyle T. Campany *CR

Assistant Treas.
President Emeritus Carlyle T. Campany *CR

Community Service
TBD

Friendly Service
Linda Holley or Woody Lyndaker

Health Care Coordinator
Toni Giglotti

Historian
Shirley A. Parker *CR

 

Hospitality
Beverly Campany *CR
Linda Holley

Legislation
Richard Bushnell

Membership
Burt W. Phillips *CR

Newsletter
Beverly Campany *CR

Nominations
Shirley Parker *CR

Program
Patricia Newell

Public Relations
Nancy Roberts / Patricia Newell

Scholarship
John Gaffney

Public Relations
Nancy Roberts
Patricia Newell

Resolutions
Woody Lyndaker

Scholarship
John J. Gaffney

Northeastern Zone

Clinton, Essex

President
Glenda Smith Rowe

Vice President
Glenda Smith Rowe

Friendly Service
Judith Corigliano

Federal Legislation
Gary Germain

State Legislation
Roderick Driscoll

Membership
Sandy Lashua

Secretary
Lois Wilson

Co-Treasurers
Diane Bonenfant, Sue Rothemal

Immediate Past President
Kevin Mulligan

Public Relations
Marti (Martha) Martin

Resolutions
Beverly Kie

Community Services
TBD

Constitution & Bylaws
Pete Atchinson

Finance & Budget
President Emeritus Ronald Wilson *CR

Health Care Coordinator
Rodney Sherman
Robert E. Joyce *CR

Historian
Dick Brogowski

Nominations
Robert LaFontaine *CR

Program
TBD

Newsletter & Scholarship
Diane Haight

ZONE NEWS
BYLAWS for the Northeastern Zone of New York State Teacher’s Association, Inc.

Southern Zone

Broome, Chemung, Cortland, Schuyler, Tioga, Tompkins, Steuben (Bath, Haverling, Campbell-Savona, Corning-Painted Post-Bradford, Jasper-Troupsburg, Addison)

President
Gerardo Tagliaferri

Vice President
TBD

Secretary
Bonnie Stratton

Treasurer
Lois Cutton

Membership
Vince Smith *CR

Community Service
Mary Suffren

Friendly Service
Imogene McKendrick *CR

Legislation
State & Federal: Mary Johnson

Public Relations
Debbi Deats

Health Care Coordinator
Sue Pierce

Historian
Mary Lou Wood

Nominations
Donald Cutton *CR

Parliamentarian
TBD

Resolutions
Vincent Smith *CR

Immediate Past President
Vincent Smith *CR

Scholarship
Donald Cutton *CR

Bylaws
Donald Cutton *CR
Bonnie Stratton

UNIT PRESIDENTS

Corning
Debbi Deats

Cortland
Debra Carlone

Eastern Broome Branch
Lynne Hunkovic & Steve Cornell

Elmira
Nancy Spaulding

Schuyler County
Linda Moore

Western Broome/Eastern Tioga  Website http://wbet0.tripod.com/
Vince Smith *CR

Southeastern Zone

Dutchess, Orange, Putnam, Rockland, Sullivan, Ulster, Westchester

President
Anthony Colombo

Vice President
Geraldine Goumas

Recording Secretary
Helen Hoering

Corresponding Secretary
Jackie Gerken

Treasurer
Mary Ellen Colombo

Finance & Budget
Mary Lou Davis

Bylaws
Helen Hoering

Community Service
Cheryl Fischer

Friendly Service
Harriette Beers *CR

Health Care Coordinator
Joan Schauer

Historian
Joan Schauer

Legislation
TBD

Membership
Geraldine Goumas

Nominations
Raymond Leduc

Parliamentarian
Robert Brady

Public Relations
Maureen Coffey

Resolutions
Leon Harrold *CR

Zone News
Patti DeLeo

Scholarship
Leon Harrold *CR

UNIT PRESIDENTS
Dutchess County Click here to visit our Face Book page
David Maxcy

Newsletter Editor
Kathy Maxcy

Mid-Hudson Area (MARTA): Website: www.midhudsonrta.org
Barbara Topps

Newsletter Editor
Harriet Beers

Public Relations
Mary Lou Dietrich

Newburgh
Cheryl Fischer & Ed Winfield, Jr.

Newsletter Editor
Raymond Leduc

 

Putnam County: Website: www.carmelta.com/puteachers.html
Virginia Gross

Newsletter Editor
Virginia Gross

Rockland County
Geraldine Goumas

Sullivan County
Leon Harrold *CR

Newsletter Editor
Helen Hoering

Public Relations
Leon Harrold *CR

Westchester North
Claudia Bosack

Newsletter Editor
Robert Bengelsdorf

Westchester Shore
TBD

White Plains
Ellen Epstein

Western Zone

Cattaraugus, Chautauqua, Erie, Niagara, Genesee

President
Judy Farmer

1st Vice President
Judith Farmer

2nd Vice President
Michelle Claus

Recording Secretary
Audrey Seidel

Corresponding Secretary
Nancy White

Treasurer
Don Lawrence

Membership
TBD

Immediate Past President
Doris Kirsch *CR

COMMITTEE CHAIRS

AARP/NRTA
Charles Peszynski *CR

Awards
Irine Zinter

Bylaws
Charles Peszynski *CR, Chair

Certificate of Recognition
Anne Flansburg *CR

Chaplain
Elaine DeLisle

Community Service
Ann Marie Wik

Federal Legislation
Gail Niparts

Finance & Budget
Don Lawrence

Founders Fund
John Cardarella

Friendly Service
Thomas Giambra

Handbook Editor
Robert Metz

Health Care Advocacy
Elizabeth Browne

Historian
Sandra Kelley

Newsletter Advertising
Michelle Claus

Newsletter Editor
Sandra W. Kelley

Newsletter Layout Editor
Robert Metz

Nominations
Mary (Ginna) V. O’Leary

Parliamentarian
Peter Riester

Public Relations
Theresa Pope

Remembrances
Anne Flansburg *CR

Resolutions
Theresa Pope

Social/Hospitality
Maria Hager

State Legislation
Judith Klug

Travel Coordinator
Anne Flansburg *CR

Webmaster
Russell Gervasi
* Website
www.wzretiredteachers.org

Teacher Grant Committee
Ronald Czapla

UNIT PRESIDENTS
Amherst
Joseph Podgorski

Buffalo
Charles Peszynski, *CR

Eastern Erie
Judith (Judy) Farmer

Genesee
James Owen

Kenmore
Dennis Priore

Lackawanna
Tina Gambino

Lancaster/Depew
Karen Gembar

Niagara
Gail Niparts and Sandra Kelley

Southern Chautauqua County
Committe

Springville
Michelle Claus

West Seneca
Patricia Miceli

Williamsville
Therese Clarke

Steuben County

Steuben County retirees are placed in the Southern Zone if they have retired from the following School Districts: Bath, Haverling, Campbell-Savona, Corning-Painted Post-Bradford, Jasper-Troupsburg, Addison. All other Steuben County School Districts are located in the Central Western Zone.

*CR – Previous Certificate of Recognition Award Recipient

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.